Podzielona stolica wyspy przyciąga rzesze zaciekawionych turystów, którzy chcą zobaczyć, jak wygląda życie po obu stronach Zielonej Linii. W miejscu, przez które przebiega na każdym kroku, widoczne są mury, druty kolczaste, worki z piaskiem, wojskowe budowle czy też zakazy przekraczania granicy. W pozostałych częściach miastach podział daje jednak o sobie zapomnieć. Ta niecodzienna sytuacja sprawia, że w przypadku Nikozji pytanie, co warto zobaczyć, pojawia się bardzo często.
Największe wrażenie na odwiedzających południową część miasta wywiera okolica Starego Miasta, które stanowi serce stolicy. To w jego obrębie znajduje się najwięcej zabytków wartych zobaczenia. Już same wąskie uliczki są w Nikozji atrakcją - można je godzinami niespiesznie przemierzać. W ciągu dnia większość mieszkańców chowa się w swoich domach przed gorącem i tylko gdzieniegdzie można spotkać nieliczne osoby, które zasiedziały się na pobliskich ławeczkach. Dzięki temu na ulicach często panuje błoga cisza, niespotykana w innych europejskich stolicach. W zakamarkach starówki nadal kryją się liczne małe rzemieślnicze warsztaty i niewielkie sklepiki, czekające na odnalezienie przez turystów.
Przeczytaj: Pogoda i klimat na Cyprze
Cała starówka otoczona jest piaskowym murem o długości około 5 kilometrów, który został wzniesiony w XVI wieku, po zdobyciu miasta przez Wenecję. Nad Wenecjanami ciążyło widmo ataku ze strony Turków, dlatego budowa muru stała się priorytetem.
Mur wenecki posiada również trzy wjazdowe bramy – Kireńska, Famagusta i Pafos.
Bramy wjazdowe stały się w pewnym stopniu atrakcjami Nikozji wartymi zobaczenia.
Sprawdź: Co warto wiedzieć przed podróżą na Cypr
Podążając na zachód od Starego Miasta, warto odwiedzić Muzeum Cypru, które dzierży tytuł najstarszego i największego obiektu muzealnego na wyspie. Mieszcząca się w 14 salach wystawa opowiada o rozwoju cywilizacji na Cyprze, począwszy od 6 wieku p.n.e. - gdyż właśnie z tych czasów pochodzą najstarsze eksponaty. To jedna z tych atrakcji turystycznych w Nikozji, którą warto zobaczyć, aby poznać historię tego miasta.
Cypryjskie Muzeum Archeologiczne powstało w 1882 roku na życzenie mieszkańców kraju, którzy chcieli przeciwdziałać nielegalnemu przemytowi eksponatów znalezionych na ich wyspie. Bezprawne wykopaliska oraz wywóz za granicę bezcennych znalezisk stały się powszechnym procederem w XIX wieku. To właśnie stąd wynika spór o rzeźby z fryzu Partenonu, które Brytyjczycy zdjęli ze świątyni w latach 1801-1804. Podobnego czynu na Cyprze dopuścił się konsul Stanów Zjednoczonych, który zdołał przemycić za granicę około 3500 bezcennych, cypryjskich skarbów.
Jedną z najbardziej reprezentacyjnych alei Starego Miasta jest ulica Ledra - to właśnie tutaj mieści się małe zagłębie handlowe oraz restauracyjne, gdzie można posmakować cypryjskich przysmaków lub zatrzymać się w kawiarni na filiżankę kawy. Podczas zwiedzania Nikozji warto czasem chociaż na chwilę przystanąć, aby poczuć klimat tego miasta.
W tej okolicy znajduje się również piesze przejście graniczne, umożliwiające przedostanie się do północnej części Cypru. Osoby, które chcą przekroczyć granicę, muszą mieć ze sobą ważny paszport, jednak sama formalność zwykle trwa jedynie chwilę. Cypr Północny nie jest uznawany przez większość państw Unii Europejskiej, dlatego stempel na granicy najczęściej przybijany jest na osobnej kartce, a nie w paszporcie. Po przekroczeniu granicy przed przybyszami otwiera się turecka część Nikozji. Atrakcje po tej stronie wyspy również potrafią zrobić wrażenie ze względu na różnice kulturowe.
Meczet Selimiye zajmuje wyjątkowe miejsce w historii wyspy - przez wieki służył do koronacji królów Cypru. Budowla ta pierwotnie została wzniesiona jako gotycka katedra pod wezwaniem św. Zofii, a prace nad nią trwały około 150 lat. Katedra zamieniła się meczet w 1570 roku, kiedy Cypr został zdobyty przez Osmanów. Najeźdźcy częściowo rozebrali budowlę i rozpoczęli jej przebudowę, przez co dwie wieże zostały przekształcone w minarety. Usunięto też chrześcijańskie dekoracje oraz zdobienia, ale w zamian dodano inne istotne elementy meczetu, czyli fontannę do ablucji (oczyszczenia), mihrab (nisza wskazująca kierunek Mekki) oraz minbar (kazalnica). Zwiedzanie świątyni w Nikozji jest dozwolone - turyści jednak muszą zadbać o odpowiednio skromny strój.
To bodajże najstarsza turecka budowla, jaką można spotkać w Nikozji. Büyük Han, czyli Wielki Zajazd został wzniesiony w 1576 roku i miał służyć jako miejsce zakwaterowania dla licznych handlarzy, którzy podróżowali do miasta, aby sprzedawać tu swoje towary (najczęściej biżuterię, tkaniny oraz przyprawy). Budowla jest bardzo masywna. Szerokie mury i małe okna miały chronić mieszkańców przed niebezpieczeństwami.
Następnie Büyük Han był wykorzystywany jako główne więzienie, a w 1893 roku został przeznaczony na miejsce schronienia dla najuboższych mieszkańców Nikozji. Atrakcja dla zwiedzających jest dostępna od 2002 roku, jednak szybko stała się centralnym punktem dla zagranicznych podróżnych. W końcu znajdują się tu liczne sklepy i kawiarenki, które oferują turystom szeroki wybór cypryjskich produktów oraz usług. Wielki Zajazd służy mieszkańcom Nikozji również jako miejsce dla wydarzeń kulturalnych i często można trafić tu na spektakle czy koncerty.